Müzeler

İlimizin arkeolojik kalıntılar açısından zengin oluşu nedeniyle, mevcut müzelerimiz arkeoloji müzesi niteliğindedir. Ancak, Çorum Müzemizde etnografya salonu bulunmakta olup, bu bölümün açılması ile ilgili çalışmalar son aşamaya gelmiştir. Çorum Müzesi Türkiye'den ''Avrupa Yılın Müzesi Ödülü EMYA-2010'a aday olan 6 müzeden biridir.

Çorum Müzesi

Çorum Müzesi1968 yılından itibaren 33 yıl hizmet veren müze binası, Çorum’da son yıllarda hareketlilik kazananarkeolojik kazılar ve elde edilen eserlerin yoğunluğu nedeniyle ihtiyaca cevap veremez duruma gelmiştir. Bunun üzerine Çorum Endüstri Meslek Lisesi yanında bulunan, H.1332 yılına tarihlenen ve yapıldığı günden bu yana Hastane, Ziraat Mektebi, Makine Meslek Yüksek Okulu olarak hizmet veren bina, 1986 yılında Yeni Çorum Müze binası olarak fonksiyona edilmek üzere Milli Eğitim Bakanlığından devralınmıştır. 1988 yılında yangın geçiren bina, 1989 yılında Müze hizmet binası olarak kullanılmak üzere restore edilmeye başlanmıştır. Restorasyon çalışmaları tamamlanan yeni Çorum Müzesi 11.03.2003 tarihinde ziyarete açılmıştır. Kültür Bakanlığı, Gayri Menkul Eski Eserler Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescillenmiş olan yeni müze binasında, Arkeolojik ve Etnoğrafikteşhir salonları mevcut olup, bu salonlar birbirinden bağımsız olarak düzenlenmiştir. Çorum müzesiEtnografya salonu da 18 Mayıs 2008 tarihinde hizmete açılmış olup bahçe tanzim çalışmaları da tamamlanmıştır.

Alacahöyük Müzesi

alacahoyuk muzesiÇorum Müzesine bağlı olarak hizmet üretenAlacahöyük Müzesi, Alaca İlçesi, Alacahöyük beldesinde yer almakta olup, Çorum’a 45 km uzaklıktadır. Alacahöyük’te ilk yerel Müze, 1940 yılında teşhire açılmış, 1982 yılında ise Örenyeriiçerisindeki yeni binasına taşınmıştır. 1935 yılında başlayan Alacahöyük kazılarında açığa çıkartılanKalkolitik, Eski Tunç Çağı, Hitit ve Frigeserlerinin sergilendiği müzede ayrıca Alaca Pazarlı örenyeri kazısında bulunan Frig dönemine ait eserler de sergilenmektedir.

Boğazköy Müzesi

bogazkoy muzesiÇorum Müzesi Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet üreten Boğazköy Müzesi Çorum’un 82 km. güneybatısındaki Boğazkale İlçe merkezinde yer almaktadır. 12 Eylül 1966 yılında açılan Müze,Hattuşa kazılarında açığa çıkan ve çevreden müzeye gelen eserlerin depo ve sergilemesinin yapıldığı mahalli bir müze konumundadır. Hitit dönemine ait eserlerin ağırlıklı olduğu müzede;Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Roma ve Bizansdönemlerine ait eserler de sergilenmektedir.

Sponsorlarımız